Shenzen! Simona Halep, infrangere neasteptata impotriva Siniakovei

Simona Halep a fost invinsa in aceasta dimineata in optimile turneului de la Shenzen de catre cehoaica Karolina Siniakova, numarul 52 WTA, cu scorul de 6-3; 4-6; 7-5.

Halep a facut un meci extrem de slab, serviciul si loviturile castigatoare neajutand-o deoc astazi. De cealalta parte, Siniakova a fructificat orice minge scurta trimisa de Simona si de asemenea a profitat la maxim de serviciul doi al romancei.

Singura parte a meciului care ne-a aratat-o pe adevarata Simona Halep a fost in setul doi cand, condusa cu 4-3, Simona a revenit si castigat setul.

Total opus finalului de set 2 a fost finalul meciului, cand Siniakova a castigat 3 gameuri la rand si a transat astfel calificarea in favoarea sa, dupa ce, Simona revenise si in aceste set de la 2-4 la 5-4.

Simona, favorita numarul doi a competitiei paraseste astfel prematur turneul pe care l-a castigat in 2015. Pentru sportiva noastra urmeaza acum o mica pauza inainte de Australian Open.