Boxing day! Etapa fara greseala pentru fortele Premier League!

Asa cum sigur ne-am obisnuit, Premier League nu ia pauza nici macar de Craciun. In a doua zi de sarbatoare, gigantii fotbalului englez au avut de lucru.

Astfel, Arsenal, Chelsea si Manchester United nu au facut pasi gresiti in meciurile jucate pe teren propriu.

Chelsea – Bournemouh 3-0

Liderul Premier League isi prelungesc seria invicibilitatii, trecand fara nicio emotie de Bournemouh cu un sec 3-0. Pedro cu o dubla si Eden Hazard maresc la 9 puncte avansul albastrilor fata de urmatoare urmaritoare, Liverpool (care are un meci mai putin), si fata de Arsenal.

Arsenal – West Brom 1-0

La capatul unui meci complicat, Olivier Giroud a marcat, in ultimele minute ale jocului, golul care-i duce pe tunari pe locul 3 al clasamentului Premier League, urmand sa ocupe aceasta pozitie cel putin pana la finalul meciului Hull – Manchester City.

Manchester United – Sunderland 3-1

Cu un Ibrahimovich in mare forma, diavolii rosii au obtinut a patra victorie consecutiva, apropiindu-se la doar 4 puncte de podiumul Premier League. Blind, Ibrahimovic si Mkhitaryan pentru gazde, respectiv Fabio Borini pentru oaspeti au fost marcatorii acestui joc.